Jak działa język mediów? Jak rozmawiać z prasą? Jak się tworzy serwis telewizyjny? – na wszystkie te pytania próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy konferencji o mediach, która odbyła się 21 października w SP Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907.
Uczestnikami spotkania byli redaktorzy gazetek szkolnych ze szkół miasta i gminy. Organizatorzy konferencji zadbali o wysoki poziom i zróżnicowaną tematykę.
Po powitaniu i otwarciu przez burmistrza Macieja Bratborskiego i dyrektor Bożenę Kulkę, dr Barbara Sobczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza przedstawiła ciekawy wykład o językowych środkach perswazji dziennikarskiej. Następnie, Michał Pietrowski, redaktor „Szkiców Koźmińskich” i „Echa Koźmina” opowiedział o tym, jak powstawały lokalne wydawnictwa i na czym polega praca dziennikarza lokalnego.
W świat telewizji wprowadziła młodych Katarzyna Lechman, redaktor poznańskiej telewizji ONTV, która krok po kroku przedstawiła, jak powstaje telewizyjny serwis informacyjny.
Po krótkiej przerwie kawowej, o pracy rzecznika prasowego opowiedział nadk. Włodzimierz Szał, Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie. Następnie Karolina Kaziów, prezes Stowarzyszenia Charytatywnego Come To Help z Poznania, podzieliła się swoimi doświadczeniami i uwagami na temat sposobu rozmawiania z mediami.
Inspiracją do zorganizowania konferencji poświęconej mediom w koźmińskiej „Jedynce” był przypadający w październiku jubileusz 20 – lecia istnienia gazetki szkolnej „Nowinki z Jedynki”.
Tekst i foto: Agnieszka Szymańska