Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, że w dniach 23 kwietnia – 30 czerwca na terenie naszej gminy realizowane jest Europejskie badanie warunków życia ludności (EU-SILC).
Informacja ogólna o badaniu:
Celem Europejskiego Badania Warunków Życia Ludności (EU-SILC) jest pozyskanie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów Unii Europejskiej danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i innych aspektów warunków życia. Gospodarstwa domowe, poprzez udział w badaniu panelowym przez kolejne 4 lata, umożliwiają uzyskanie pełniejszych danych o ich sytuacji, z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w tym okresie w tej samej grupie wylosowanych gospodarstw domowych. Przyjęcie przez wszystkie kraje realizujące EU-SILC zharmonizowanej metodologii badania pozwala na pozyskanie porównywalnych na poziomie Unii Europejskiej danych i analizę wyżej wymienionych zjawisk również na poziomie europejskim. Dotyczy to także uzgodnionych i przyjętych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej wskaźników statystycznych wykorzystywanych do monitorowania postępu w osiąganiu wspólnych celów dotyczących zwalczania ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Termin realizacji badania:
23.04 – 30.06.2025 r.
Metoda realizacji badania:
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
- samospis internetowy (w zakresie pytań z formularza indywidualnego)
Porównywalne dla krajów Unii Europejskiej informacje dotyczące warunków życia ludności, w tym dane o:
- warunkach mieszkaniowych;
- poziomie i źródłach dochodów;
- sytuacji materialnej;
- stopniu zaspokojenia podstawowych potrzeb;
- stanie zdrowia;
- uczestnictwie w procesie edukacji oraz opiece formalnej nad dziećmi;
- aktywności ekonomicznej na rynku pracy;
- cechach demograficznych respondentów.
Dodatkowo przy badaniu zasadniczym co roku realizowane są badania modułowe, których tematyka porusza istotne z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa zagadnienia, mające wpływ na warunki życia gospodarstw domowych i osób je tworzących, w 2025 roku będą to:
- ozdrowie osób dorosłych
- warunki mieszkaniowe – Moduł stanowi uzupełnienie zmiennych zbieranych każdego roku. Dodatkowe zmienne dostarczą informacji o efektywności energetycznej głównego miejsca zamieszkania gospodarstw domowych oraz świadomości ekologicznej osób je tworzących (m.in. segregowania plastikowych butelek, korzystania z komunikacji zbiorowej, samochodów, naprawy i utylizacji telefonów komórkowych).
Uzyskane wyniki wraz z danymi z badania zasadniczego pozwolą na szerszą analizę sytuacji gospodarstw domowych na terenie całej Unii Europejskiej.
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu ankietowym?
Uzyskane od respondentów informacje pozwolą na ocenę warunków życia gospodarstw domowych w Polsce i porównanie ich z sytuacją w innych krajach Unii Europejskiej. Jest to możliwe, ponieważ badanie EU-SILC realizowane jest na terenie całej Wspólnoty według jednakowej metodologii.
Gdzie można znaleźć wyniki badań?
Wyniki badania w formie zbiorczych analiz prezentowane są w publikacjach wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny i EUROSTAT (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) w formie papierowej oraz elektronicznej.
- Strona internetowa GUS: Warunki życia