Tytuł projektu:
Rozwój e-usług dla mieszkańców Gminy Koźmin Wielkopolski
Numer projektu:
FEWP.01.03-IZ.00-0011/24
Termin realizacji:
14.03.2024 r. - 30.06.2026 r.
Wartość projektu:
- Całkowita wartość projektu: 2 519 830,36 zł
- Kwota dofinansowania UE: 1 763 881,25 zł
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest rozwój, poprawa dostępności i jakości e-usług i e-zasobów publicznych poprzez wdrożenie systemu elektronicznych usług publicznych w Gminie Koźmin Wielkopolski.
Przedmiot projektu:
Wnioskodawca, Gmina Koźmin Wielkopolski planuje budowę innowacyjnego i kompleksowego systemu elektronicznych usług publicznych dla obywateli. Przedmiotem projektu jest zakup, wdrożenie i dostosowanie nowych rozwiązań elektronicznej administracji publicznej oraz cyfryzacja back-office poprzez: wymianę systemu dziedzinowego (SD), wdrożenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów (EZD) i systemu elektronicznego biura obsługi interesanta, dostosowanie dotychczas użytkowanego środowiska pracy do właściwości nowego systemu oraz zakup niezbędnego sprzętu informatycznego i oprogramowania narzędziowego. W ramach projektu nastąpi również implementacja centrum elektronicznych usług publicznych, które będzie stanowiło dedykowany portal e-usług publicznych wraz z aplikacją mobilną, systemem kontaktu oraz powiadamiania dla klientów urzędu.
W projekcie zaplanowano także szkolenia dla pracowników JST w przedmiocie obsługi i funkcjonalności wdrożonego systemu informatycznego, a także (jako element dodatkowy) zakup oprogramowania w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa wdrażanych e-usług i systemu informatycznego oraz szkolenia w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Portal internetowy będzie udostępniał następujące grupy usług:
- informacje publiczne, np. publikacja dochodów i wydatków gminy, udostępnienie w portalu gminnych rejestrów publicznych, przekierowanie do usług centralnych i portali centralnych (np. obywatel.gov.pl, dane.gov.pl),
- informacje spersonalizowane przeznaczone dla konkretnych podmiotów i obywateli udostępniane po uwierzytelnieniu (np. możliwość dokonania opłaty za podatki lokalne wraz z informacją o danych nieruchomości typu wielkość, numer działki, współwłaściciele),
- usługi w zakresie komunikacji z mieszkańcami takie jak: możliwość wzięcia udziału przez mieszkańca w konsultacjach społecznych czy możliwość zgłoszenia awarii i usterek.
W wyniku realizacji projektu powstanie 16 e-usług publicznych z zakresu: podatków i opłat oraz komunikacji z mieszkańcami, z czego 1 e-usługa zostanie udostępniona na 4 poziomie e-dojrzałości, a 15 e-usług na 5, najwyższym poziomie e-dojrzałości (usługi pozwalają na pełną transakcyjność, a ponadto są do dostosowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji). E-usługi skierowane zostaną do obywateli, tj. osób fizycznych (A2C) i przedsiębiorców (A2B). Realizacja projektu pozwoli także na udostepnienie dla obywateli e-zasobów publicznych w ramach otwartych danych publicznych (np. dane z budżetu gminy). Informacje sektora publicznego zostaną udostępnione przez Gminę Koźmin Wielkopolski. Liczba rozwiązań wykorzystujących informacje sektora publicznego: 2 szt. (portal elektronicznych usług publicznych i aplikacja mobilna).
E-usługi wdrożone w ramach projektu mają charakter publicznoprawny, zostaną udostępnione nieodpłatnie i będą alternatywą do załatwienia tych samych spraw drogą tradycyjną, fizycznie w urzędzie. Dodatkowo, e-usługi w zakresie podatków i opłat lokalnych muszą, zgodnie z prawem, zostać uregulowane obowiązkowo przez wszystkich mieszkańców oraz przedsiębiorców Gminy Koźmin Wielkopolski, na których ciąży obowiązek ich zapłaty, natomiast e-usługi w zakresie komunikacji z mieszkańcami pozwolą na rozwój Gminy Koźmin Wielkopolski w stronę inteligentnego miasta (smart cities), poprzez zaangażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne gminy.
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania:
- Zadanie 1. Przygotowanie Studium Wykonalności
- Zadanie 2. Zakup sprzętu informatycznego i oprogramowania narzędziowego
- Zadanie 3. Budowa platformy elektronicznych usług publicznych
- Zadanie 4. Dostosowanie obecnego środowiska do nowych modułów
- Zadanie 5. Szkolenia dla pracowników
- Zadanie 6. Usługi doradcze w zakresie wdrożenia i realizacji projektu
- Zadanie 7. Promocja projektu
Grupy docelowe:
- Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski – Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski będą grupą, na którą realizacji projektu będzie miała duży wpływ. W wyniku realizacji projektu, elektronizacji oraz cyfryzacji urzędu – ich praca w dużej części zostanie przeniesiona do sieci internetowej, która będzie stanowiła główny łącznik pomiędzy pracownikami, a pozostałymi grupami odbiorców projektu.
- Przedsiębiorcy – Wnioskodawca największy potencjał korzystania z efektów projektu dostrzega w przedsiębiorcach (wg danych GUS w Gminie Koźmin na koniec 2022 r. zarejestrowane było 1330 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 999 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcze). Są to osoby charakteryzujące się bogatym doświadczeniem w komunikacji elektronicznej z administracją, m.in. poprzez obowiązek elektronicznej wysyłki eDeklaracji uwierzytelnionych podpisem kwalifikowanym. W ramach projektu zaplanowano wdrożenie e-usług skierowanych do przedsiębiorców (A2B).
- Mieszkańcy Gminy Koźmin Wielkopolski oraz osoby posiadające grunt na tym obszarze –
z efektów projektu korzystać będą także mieszkańcy Gminy Koźmin (wg danych GUS w Gminie Koźmin na koniec 2022 r. było 12 673 mieszkańców), a także osoby niezameldowane w gminie, ale posiadających grunty, za które są zobowiązani wnieść opłatę. W danej grupie należy również wyróżnić osoby o niepełnej sprawności fizycznej oraz przebywające poza granicami gminy, które z różnych powodów mają utrudniony dostęp do siedziby urzędu. W ramach projektu zaplanowano wdrożenie e-usług skierowanych do przedsiębiorców (A2B). - Inwestorzy – z efektów projektu korzystać będą również inwestorzy, chcący przeprowadzić inwestycję na terenie Gminy Koźmin Wielkopolski. Dzięki informatyzacji usług będą mieli możliwość załatwienia wielu spraw bez konieczności fizycznej obecności w urzędzie.
Wykaz e-usług:
WYKAZ E-USŁUG, KTÓRE ZOSTANĄ WDROŻONE W WYNIKU REALIZACJI PROJEKTU W OBSZARZE OPŁAT LOKALNYCH I KOMUNIKACJI Z MIESZKAŃCAMI:
- E-usługa nr 1: Elektroniczna obsługa podatku od nieruchomości od osób fizycznych
- E-usługa nr 2: Elektroniczna obsługa podatku rolnego od osób fizycznych
- E-usługa nr 3: Elektroniczna obsługa podatku leśnego od osób fizycznych
- E-usługa nr 4: Elektroniczna obsługa podatku od nieruchomości od osób prawnych
- E-usługa nr 5: Elektroniczna obsługa podatku rolnego od osób prawnych
- E-usługa nr 6: Elektroniczna obsługa podatku leśnego od osób prawnych
- E-usługa nr 7: Elektroniczna obsługa podatku od środków transportowych
- E-usługa nr 8: Elektroniczna obsługa zobowiązania z tytułu wywozu odpadów komunalnych
- E-usługa nr 9: Elektroniczna obsługa zobowiązania z tytułu dzierżawy
- E-usługa nr 10: Elektroniczna obsługa zobowiązania z tytułu opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu
- E-usługa nr 11: Elektroniczna obsługa zobowiązania z tytułu wieczystego użytkowania
- E-usługa nr 12: Elektroniczna obsługa zobowiązania z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności
- E-usługa nr 13: eKorespondencja
- E-usługa nr 14: eHarmonogram Wywozu Odpadów
- E-usługa nr 15: eUsterka/Zgłoszenia
- E-usługa nr 16: Udział w Konsultacji Społecznej
Efekty projektu:
- Instytucje publiczne otrzymujące wsparcie na opracowywanie usług, produktów i procesów cyfrowych – 1 szt.
- Liczba podmiotów wspartych w zakresie rozwoju usług, produktów i procesów cyfrowych – 1 szt.
- Liczba usług publicznych udostępnionych on-line o stopniu dojrzałości co najmniej 4 – transakcja – 16 szt.
- Liczba podmiotów, które udostępniły informacje sektora publicznego/dane prywatne on-line – 1 szt.
- Liczba podmiotów wspartych w zakresie cyberbezpieczeństwa – 1 szt.
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FS/FST) – 0 szt.
- Liczba rozwiązań wykorzystujących informacje sektora publicznego/dane prywatne – 2 szt.
Rezultaty projektu:
- Użytkownicy nowych i zmodernizowanych publicznych usług, produktów i procesów cyfrowych – 328 os. / rok (2027).
Projekt został dofinansowany ze środków Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027, w ramach Priorytetu 1: Fundusze europejskie dla wielkopolskiej gospodarki, Działanie 1.3 Rozwój e-usług i e-zasobów publicznych.
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
Tekst: ARUMiG