logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

Najbliższa rodzina ojca Juliana Floriana Lewandowicza postanowiła zorganizować w rodzinnym mieście malarza wystawę prac. Zbigniew Lewandowicz wraz z córką odwiedzili miłośnika historii miasta Michała Pietrowskiego i nieśmiało przedstawili swój pomysł na wernisaż. I tak rozpoczęły się prace organizacyjne, których finisz mogliśmy obejrzeć w dniu 2 czerwca w koźmińskim Ośrodku Kultury. Nad organizacją wernisażu czuwał Michał Pietrowski i Mariola Malinowska.
Wystawa była okazją do zapoznania z twórczością O. Juliana Floriana Lewandowicza młodszego pokolenia rodziny Lewandowiczów i zaproszonych gości.

Kim był O. Julian i w jakich technikach artystycznych tworzył?

Florian Lewandowicz ur. się w Koźminie Wlkp. w 1912 roku. Po ukończeniu 7-klasowej szkoły powszechnej rozpoczął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Koźminie. W 1931 r. zdał maturę i otrzymał dyplom nauczyciela. Następnie podjął pracę jako nauczyciel w jednej ze szkół wiejskich w powiecie leszczyńskim, jednak praca pedagogiczna nie była jego powołaniem. 21 stycznia 1933 r. wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Wieluniu. Tam przyjął zakonne imię Julian. W okresie od 30 czerwca 1934 r. do 30 czerwca 1938 r. odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym we Wronkach. W okresie studiów grał na skrzypcach w kleryckiej orkiestrze oraz wykonywał oprawy plastyczne do wielu seminaryjnych przedstawień i koncertów. W 1937 r. przyjmuje święcenia diakonatu i prezbiteriatu. Dnia 1 października 1938 r. skierowany został do zakonu bernardynów w Krakowie. Przełożeni krakowskiego klasztoru dość szybko zorientowali się w talencie młodego zakonnika i skierowali go na studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do wybuchu II wojny światowej Ojciec Julian zaliczył 3 semestry na wydziale malarstwa. Był studentem ambitnym, zdolnym i zdyscyplinowanym.
W okresie okupacji O. Julian mieszkał u Franciszkanów. Okupacja wiąże się również z pobytem ojca Juliana na Pawiaku w latach 1941-1942, gdzie dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności mógł sprawować posługę kapłańską wśród więźniów. Po zwolnieniu z więzienia przebywał do końca okupacji w klasztorach bernardynów i reformatów w Krakowie.
Od 1944 r. kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z oceną bardzo dobrą uzyskał 14 czerwca 1947 r., co było równoznaczne z uzyskaniem tytułu magistra sztuki.
Po ukończeniu studiów w latach 1947-1957 przebywał w klasztorze w Kobylinie koło Krotoszyna. Następnie w latach 1957-1965 został przełożonym w klasztorze ojców Franciszkanów w Pakości koło Inowrocławia. Maluje wiele obrazów o tematyce religijnej. Natomiast od 1971 r. osiadł na stałe w klasztorze oo. Franciszkanów przy Placu Bernardyńskim w Poznaniu. Zmarł niespodziewanie 1 stycznia 1997 r. mając 85 lat.
Ojciec Florian Julian Lewandowicz należał od 1949 r do Związku Artystów Okręgu Gdańskiego i Poznańskiego. W dziedzinie malarstwa sztalugowego namalował około 1000 prac, w sumie wliczając w to akwarele, gwasz i pastele to ponad 1500 prac. Wiele jego obrazów znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i poza granicami.
Wybrane dzieła sztuki Ojca Floriana mieliśmy okazję podziwiać podczas koźmińskiej wystawy w Ośrodku Kultury.

Foto: Andrzej Joachimiak
Tekst zebrała Iza Stanisławska