W sobotę, 12 października w kościele św. Trójcy odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania rodzinom Powstańców Wielkopolskich imiennych tabliczek, upamiętniających udział w zrywie powstańczym. Już po raz drugi w gminie Koźmin Wielkopolski, w ten sposób, uczciliśmy pamięć Powstańców Wielkopolskich. Tym razem na kamiennych tabliczkach wyryto 29 nazwisk.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 od odśpiewania Hymnu Polski i poświęcenia tablic przez księdza Pawła Nowackiego. Następnie został odczytany Apel Pamięci, w którym przywołano pamięć bohaterów trzech koźmińskich kompanii walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Z imienia i nazwiska przywołano 29 Powstańców Wielkopolskich, których nazwiska znalazły się na okolicznościowych tabliczkach. Byli to:
- Stanisław Antoniewicz
- Telesfor Baranowski
- Jan Banaszak
- Stefan Brenienek
- Czesław Czypicki
- Władysław Domicz
- Nikodem Domicz
- Wojciech Florkowski
- Ludwik Góral
- Tomasz Grzegorski
- Władysław Jagła
- Franciszek Janicki
- Leon Kalmarczyk
- Wacław Kolendowicz
- Franciszek Kołaski
- Wincenty Leopold
- Wojciech Olejnik
- Walenty Ostrowski
- Ignacy Półtoraczyk
- Jan Rosik
- Stanisław Serek
- Stanisław Sobierajczyk
- Ludwik Skrzypczak
- Wojciech Teodorczyk
- Witold Wieczerski
- Jan Wiertlewski
- Stanisław Wosiński
- Stanisław Zawodny
- Jan Zych
Na wniosek rodziny, wspomniano także Stefana Cieszyńskiego – Powstańca Wielkopolskiego 1918/1919. O oznakowanie jego mogiły rodzina postarała się parę lat temu.
W uroczystości, oprócz bliskich powstańców, uczestniczyli : burmistrz Maciej Bratborski, harcerze z koźmińskiego Hufca ZHP oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907.
Po wspólnym odśpiewaniu Marsylianki Wielkopolskiej nastąpił podniosły moment przekazania tablic rodzinom.
Przypomnijmy: w ubiegłym roku Honorowy Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego powołany przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski zwrócił się z apelem do mieszańców o wskazanie mogił Powstańców Wielkopolskich na terenie miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Opracowany został Regulamin Akcji Znakowania Grobów Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na terenie Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz wzór wniosku o oznakowanie mogiły Powstańca.
W ubiegłym roku samorząd sfinansował 23 imienne tablice, a w tym roku było ich 29.
Tekst: Agnieszka Flejsierowicz
Foto: Katarzyna Urbaniak