logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

W sobotę, 12 października w kościele św. Trójcy odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania rodzinom Powstańców Wielkopolskich imiennych tabliczek,  upamiętniających udział w zrywie powstańczym. Już po raz drugi w gminie Koźmin Wielkopolski, w ten sposób, uczciliśmy pamięć Powstańców Wielkopolskich. Tym razem na kamiennych tabliczkach wyryto 29 nazwisk.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 od odśpiewania Hymnu Polski i poświęcenia tablic przez księdza Pawła Nowackiego. Następnie został odczytany  Apel Pamięci, w którym przywołano pamięć bohaterów trzech koźmińskich kompanii walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Z imienia i nazwiska przywołano 29 Powstańców Wielkopolskich, których nazwiska znalazły się na okolicznościowych tabliczkach. Byli to:

  1. Stanisław Antoniewicz
  2. Telesfor Baranowski
  3. Jan Banaszak
  4. Stefan Brenienek
  5. Czesław Czypicki
  6. Władysław Domicz
  7. Nikodem Domicz
  8. Wojciech Florkowski
  9. Ludwik Góral
  10. Tomasz Grzegorski
  11. Władysław Jagła
  12. Franciszek Janicki
  13. Leon Kalmarczyk
  14. Wacław Kolendowicz
  15. Franciszek Kołaski
  16. Wincenty Leopold
  17. Wojciech Olejnik
  18. Walenty Ostrowski
  19. Ignacy Półtoraczyk
  20. Jan Rosik
  21. Stanisław Serek
  22. Stanisław Sobierajczyk
  23. Ludwik Skrzypczak
  24. Wojciech Teodorczyk
  25. Witold Wieczerski
  26. Jan Wiertlewski
  27. Stanisław Wosiński
  28. Stanisław Zawodny
  29. Jan Zych

Na wniosek rodziny, wspomniano także Stefana Cieszyńskiego – Powstańca Wielkopolskiego 1918/1919. O oznakowanie jego mogiły rodzina postarała się parę lat temu.

W uroczystości, oprócz bliskich powstańców, uczestniczyli : burmistrz Maciej Bratborski, harcerze z koźmińskiego Hufca ZHP oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907.

 Po wspólnym odśpiewaniu Marsylianki Wielkopolskiej nastąpił podniosły moment przekazania tablic rodzinom.  

Przypomnijmy: w ubiegłym roku Honorowy Komitet Gminnych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i Setnej Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego powołany przez Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski zwrócił się z apelem do mieszańców o wskazanie mogił Powstańców Wielkopolskich na terenie miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Opracowany został Regulamin Akcji Znakowania Grobów Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na terenie Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski oraz wzór wniosku o oznakowanie mogiły Powstańca.

W ubiegłym roku samorząd sfinansował 23 imienne tablice, a w tym roku było ich 29.

Tekst: Agnieszka Flejsierowicz

Foto: Katarzyna Urbaniak