logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

W słoneczne popołudnie, 27 czerwca, Stowarzyszenie RAZEM W PRZYSZŁOŚć – WSPÓLNIE DLA GIMANZJUM IM. ZJEDNOCZONEJ EUROPY W KOŹMINIE WLKP. zaprosiło wszystkich mieszkańców miasta i gminy Koźmin Wlkp. na I. Festiwal Muzyki Religijnej „PONAD ŚWIATEM” na dziedzińcu koźmińskiego zamku.

- Ideą festiwalu jest możliwość pokazania różnych kultur i religii, która jest inspiracją do tworzenia muzyki. Chcemy łączyć występy lokalnych muzyków i gościnnie zapraszać artystów spoza naszego regionu.– powiedział Marcin Ziętkiewicz – jeden z pomysłodawców festiwalu, nauczyciel miejscowego gimnazjum.

W otoczeniu gościnnych murów koźmińskiego zamku, scenografii, której motywem przewodnim był ANIOŁ, można było posłuchać nie tylko muzyki chóralnej w wykonaniu  koźmińskiego Chóru im. Cz. Czypickiego pod dyrygenturą  Gabrieli Dopierały, ale i chrześcijańskiego rocka, którego rytmy były punktem kulminacyjnym Festiwalu.

Zespół PINOKIO BROTHERS ( na klawiszach ks. Andrzej Kmieciak) dał na scenie przysłowiowego… czadu…Wokalistka zespołu o charyzmatycznym mocnym, rockowym głosie porwała zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewu i tańca.
        
Wcześniej jednak mogliśmy posłuchać, m in. zespołu dziecięcego „Mgiełka”, który prowadzą i akompaniują małym wykonawcom: Janusz Talaga i Marcin Ziętkiewicz oraz Marcin Pawlak ,Wojtek Pluta i Michał Cyunczyk ,a  także innego miejscowego – nieco starszego– zespołu CHIMALI, której dobrym duchem i mentorem muzycznym był ks. Andrzej Kmieciak.

Okazuje się, że dobór artystów odbywa się nie na podstawie wieku…ale zamiłowania do muzyki i głębokiej wiary w Boga. Muzyka – szczególnie taka – też łączy pokolenia i owocuje niezwykłymi doznaniami muzycznymi.
Jeśli ktoś z publiczności poszukiwał jeszcze innych wrażeń, bez wątpienia mógł ich doznać, słuchając niezwykłego duetu – Ewy Bartkowiak (Borek Wlkp.) i Adama Parzysza.Wykonawcy, akompaniując sobie na gitarach, stworzyli cudowny klimat prawdziwej uczty muzycznej. Ich wspaniale współbrzmiące głosy poruszyły niejedno serce i dusze.

Prawdziwy muzycznymi perełkami tegorocznej pierwszej edycji Festiwalu okazały się  występy zespołów – HAGADA (Krotoszyn) oraz THE NOODLES BAND (Czechy).
Pierwszy oczarował nas muzyką żydowską. Psalmy w ich wykonaniu przeniosły zgromadzoną publiczność  w czasy jeszcze nie tak odległe, gdy Żydzi przechadzali się koźmińskimi uliczkami. Liryczne dźwięki skrzypiec i akordeonu wraz z głosami solistów przywodziły dawne wspomnienia o minionym już świecie.

THE NOODLES BAND zaprezentował tradycyjną chrześcijańską muzykę Murzynów amerykańskich - gospel, która swoimi korzeniami sięga połowy XIX w. Muzycy grali, m.in. na banjo(bandżo), którego brzmienie podkreślało szczególny charakter tej odmiany muzyki.

Występy muzyczne zakończyły się ok. godz. 22:00, po czym publiczność przeniosła się do koźmińskiej Fary, by obejrzeć przedstawienie pt. „TWARZE ANIOŁÓW” przygotowane przez gimnazjalną grupę teatralną „10,50”.
Krótkie scenki biblijne, m.in.  Adam i Ewa, Ofiara Isaaka, Zwiastowanie Matki Boskiej, Przejście przez Morze Czerwone - opierały się na muzyce, ruchu scenicznym i światle, które nadawało im szczególnego wymiaru – mistyczności i niezwykłości.
Przedstawienie było ostatnim punktem koźmińskiego Festiwalu.

Imprezę nagłaśniał Roman Wyduba - Vega Sound.

Organizatorami  i pomysłodawcami Festiwalu byli:
* Stowarzyszenie RAZEM W PRZYSZLOSC – Wspólnie dla Gimnazjum im. Zjednoczonej
   Europy w Koźminie Wlkp.
* Domicela Brajer, Beata Miedzińska, Janusz Talaga, Marcin Ziętkiewicz, Adam Parzysz,
   Roman Wyduba


Szczególne podziękowania w przygotowanie Festiwalu należą się, m.in.:

Urzędowi Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., który współfinansował jego organizację
oraz sponsorom:
- LEGE Opakowania Spółka z o.o. – Koźmin Wlkp.
- Nasycalnia Podkładów Spółka Akcyjna – Koźmin Wlkp.
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe NAGLAK – Koźmin Wlkp.
- Brukarstwo Kasprzak Spółka z o.o. - Włodzimierz Kasprzak
- ODZ PATEREK -Stanisław Paterek
- SZYSZKA AGRO – PERFEKT Maszyny Rolnicze - Adam Szyszka - Sapieżyn
- Transport i Handel - Idzi Poczta – Lipowiec
- SAN METROL. – Józef Młotowski
- Akademia Nauki Jazdy LISEK & LISEK  - Arkadiusz Lisek i  Andrzej Lisek
- Laboratorium Terapii Manualnej mgra Macieja Masłowskiego – Jarocin
- Piekarnia - Cukiernia  – Renata Paterek – Koźmin Wlkp.
- Piekarnia M.J.M. Czwojda – Krotoszyn
- Ciastkarnia -  Piekarnia Brykczyński – Krotoszyn
- PW SMAK SJ Sklep Firmowy nr 5 – Koźmin Wlkp.
- Piekarnia GS – Koźmin Wlkp.
- Restauracja Wieża - Maria Wyduba
Za przepyszne domowe wypieki oraz pomoc podczas trwania imprezy dziękujemy Paniom
z KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH Z LIPOWCA – p. Urszuli Kmiecik, Honoracie i Joannie Dudzie,
ze SKAŁOWA – p. Marii Niedzieli i Bernadecie Kieliś oraz p. Krystynie Kempie z Koźmina Wlkp.

Nad bezpieczeństwem artystów i zgromadzonej publiczności czuwał miejscowy oddział Straży Pożarnej
pod dowództwem Naczelnika p. Mariusz Błaszczyka.
Wszystkim, którzy nie zostali wymienieni z imienia i nazwiska, a w jakikolwiek sposób pomogli w zorganizowaniu Festiwalu – DZIĘKUJEMY!!!

Data publikacji 2.07.2015r.
Tekst: Maria Kowańdy
Foto: Joanna Duda