logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

Ważą się losy I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wlkp. w Koźminie Wielkopolskim. W lipcu Zarząd Powiatu Krotoszyńskiego podjął decyzję o nieutworzeniu w bieżącym roku szkolnym w tej placówce klas pierwszych, gdyż tylko 18 absolwentów gimnazjów zdeklarowało chęć podjęcia nauki w koźmińskim ogólniaku. 31 sierpnia Stanisław Szczotka, Starosta Krotoszyński przedstawił koźmińskim radnym trudną sytuację koźmińskiego liceum.

Ostatnią sesję Rady Miejskiej, która odbyła się 31 sierpnia zdominował temat sytuacji koźmińskiego liceum ogólnokształcącego. Informację o stanie tej placówki przedstawił Starosta Krotoszyński i Przemysław Wójcik, Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

- Na posiedzeniu 2 lipca Zarząd Powiatu Krotoszyńskiego podjął decyzję o nieutworzeniu klas pierwszych w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich, gdyż żadna z przeprowadzonych przez nas symulacji nie wskazywała na to, że  w tej szkole uda się otworzyć oddział, do którego będzie uczęszczać przynajmniej 25 uczniów. - poinformował starosta.

Od kilku lat koźmińskie liceum boryka się ze słabnącym z roku na rok naborem do klas pierwszych. Niestety, koszty utrzymania szkoły nie zmieniają się. Jak poinformował starosta w tym roku powiat krotoszyński dołoży do utrzymania koźmińskiego liceum ponad 700 tys. zł.

- Zarząd Powiatu wyraziłby zgodę na dalsze funkcjonowanie placówki, gdyby udało się utworzyć w niej dwie klasy pierwsze, w których uczyłoby się minimum 56 uczniów. – zapewniał Stanisław Szczotka.

Trzy propozycje wyjścia z sytuacji, jaka zaistniała w koźmińskim liceum przedstawił Starosta Krotoszyński koźmińskim radnym.  

Po pierwsze, przejęcie od 1 września 2016r. istniejącego I Liceum im. Powstańców Wielkopolskich  przez samorząd gminny. Po drugie, powołanie do życia i prowadzenie przez gminę Koźmin Wlkp. nowego liceum w budynkach przy ul. Boreckiej. Po trzecie, przeniesienie od 1 września 2016r. trzecich klas licealnych do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Marcińca i stworzenie w tej placówce dziennego liceum.

Starosta wyraźnie zaznaczył , że w zamian za ewentualne przekazanie budynku szkoły i sali gimnastycznej gminie Koźmin Wlkp. powiat będzie domagał się rekompensaty np. w postaci budynku szpitala przy ul.Stęszewskiego.

Propozycje starosty wywołały falę dyskusji. Na sesję przybyła dyrektor liceum Barbara Opielewicz,  nauczyciele oraz Mirosław Gołąbek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół I LO im. Powstańców Wlkp. , którzy występowali w obronie szkoły.

Radny Adam Grzelak pytał o to, w jakim zakresie miałaby nastąpić zamiana własności budynków i co stanie się z budynkami szkolnymi, gdyby samorząd gminny nie zdecydował się na prowadzenie liceum? Radny Marcin Leśniak pytał, czy Zarząd Powiatu analizował, co doprowadziło do upadku koźmińskiego liceum? Radny Wiesław Głuszek pytał, jakie działania promocyjne podejmowała szkoła by zachęcić uczniów do kontynuowania w niej nauki?

Głos w dyskusji zabrał również Maciej Bratborski, Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, który odniósł się do argumentów przedstawionych przez przedstawicieli organu prowadzącego szkołę.

- Z punku widzenia ekonomii doskonale rozumiem decyzję Zarządu Powiatu Krotoszyńskiego w sprawie I LO w Koźminie Wlkp. Rzeczywiście w ostatnich latach sytuacja z naborem do szkoły była coraz gorsza, a koszty utrzymania placówki nie zmieniały się, co powodowało wzrost deficytu budżetowego. - mówił Maciej Bratborski. -  Z drugiej strony jednak, jestem zdania, że edukacja i wychowanie młodego pokolenia, to rzecz na tyle bezcenna, że trudno wprost przeliczać je na pieniądze. Wszyscy wiemy, jak ważne znaczenie kulturotwórcze i integracyjne dla lokalnych środowisk mają szkoły. Nie wspomnę już o 140 –letniej tradycji I LO im. Powstańców Wielkopolskich. Absolwentami tej szkoły jest wielu wybitnych ludzi, którzy rozsławili jej imię w Polsce i za granicami. Inni przez wiele lat budowali teraźniejszość naszej gminy.  Przez lata zrobiłem wiele, aby pokazywać wartość tej szkoły, promować jej działania, wspierałem ją także organizacyjnie i finansowo. Dziś deklaruję, że zrobię wszystko, by liceum w Koźminie funkcjonowało, obojętnie w jakim kształcie i miejscu, bo priorytetem jest dla mnie to, by absolwentom gimnazjum dać możliwość kontynuowania nauki w liceum w Koźminie Wlkp.

Włodarz gminy wyraźnie zaznaczył, że przejęcie i prowadzenie I LO w obecnej sytuacji finansowej i bytowej placówki, z koniecznością dopłaty do jej utrzymania rocznie kilkuset tysięcy złotych przez samorząd gminny nie jest możliwe.

W najbliższym czasie włodarze powiatu krotoszyńskiego i gminy Koźmin Wielkopolski będą wypracowywać stanowisko w sprawie przyszłości liceum w Koźminie. Decyzje zapadną prawdopodobnie do końca roku kalendarzowego.

Data publikacji 2.09.2015r.
Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz, UMIG