25 lat temu grupa koźmińskich pasjonatów lokalnej historii wydała pierwszy numer „Szkiców Koźmińskich”. W sobotę, 22 kwietnia zespół redakcyjny wraz z zaproszonymi gośćmi, świętował srebrny jubileusz i wydanie 50.numeru „Szkiców”. Spotkanie było okazją do wspomnień i podsumowań lat pracy. W dniu uroczystości sześciu redaktorów pisma otrzymało odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O godz. 10.00 uczestnicy srebrnego jubileuszu spotkali się w kościele farnym na Mszy św. Po nabożeństwie wszyscy udali się do sali kina „Mieszko”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Przewodniczący redakcji dr Michał Pietrowski powitał serdecznie zebranych, a następnie wygłosił prelekcję na temat zadań i znaczenia prasy lokalnej, uwzględniając szczególną rolę „Szkiców Koźmińskich”. Dr Michał Pietrowski skierował słowa podziękowania do współredaktorów periodyku, wydawców – Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski i Towarzystwa Miłośników Koźmina Wielkopolskiego, a także czytelników i przyjaciół pisma.
Bardzo ciekawą prelekcję – próbę scharakteryzowania obrazu społeczności koźmińskiej, stworzonego na łamach pięćdziesięciu numerów „Szkiców”, przedstawiła Magdalena Dąbrowska, sekretarz redakcji, najmłodszy członek zespołu redakcyjnego, doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Następnie redaktor Daniel Szczepaniak, krótko omówił ikonografię periodyku.
Po okolicznościowych referatach przyszedł czas na wręczenie odznaczeń.
W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Starostwa Krotoszyński i Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski uhonorowali odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, wieloletnich członków redakcji: dr Michała Pietrowskiego, Władysława Kręgielskiego, Elżbietę Rychlik, Sewerynę Ambroszkiewicz, Bolesława Kasprzaka i Daniela Szczepaniaka.
Po uroczystości wręczenia odznaczeń zaproszeni goście nie szczędzili redaktorom „Szkiców” ciepłych i serdecznych słów gratulacji i podziękowań.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Jan Grzesiek, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Leszek Kulka, Starosta Krotoszyński, przedstawiciele wszystkich oddziałów Towarzystwa Miłośników Koźmina Wlkp., przedstawiciele towarzystw z Krotoszyna i Dobrzycy, dyrektorzy szkół, właściciele Drukarni Projekt z Jarocina.
- Jest wiele miast na świecie o bogatym dorobku historycznym i kulturalnym. Koźmin Wielkopolski do takich miast niewątpliwie należy. Dzięki treściom zawartym w „Szkicach Koźmińskich” kształtuje się nasza tożsamość i rośnie poczucie dumy, że z tego miasta pochodzimy – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Maciej Bratborski, dziękując redakcji za propagowanie wiedzy o Koźminie i promowanie Ziemi Koźmińskiej w świecie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania wysłuchali wspaniałego, nastrojowego koncertu poznańskiego harfisty Michała Zatora oraz zwiedzili wystawę okolicznościową i wystawę grafik Antoniego Górnika.











Tekst i foto: Agnieszka Flejsierowicz
Data publikacji 23.04.2013r.