logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

„Prawdy nie można rozstrzelać” – pod takim tytułem, 21 kwietnia, odbyło się spotkanie z czytelnikami, upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Bibliotekarki, przypomniały zaproszonym gościom fakty historyczne, a także zaprezentowały poezję i muzykę, nawiązującą do tych smutnych wydarzeń sprzed lat.

Nastrój powagi i zadumy towarzyszył temu spotkaniu.

- Przypadająca w kwietniu tego roku, 70. rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Katyń to w świadomości Polaków nazwa – symbol, kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec Narody Polskiego. Mówiąc „Katyń” myślimy o pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 r. polskich jeńcach wojennych. Tam zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy – rozpoczęła Elżbieta Rychlik, kierowniczka biblioteki.

Przy muzyce Krzysztofa Pendereckiego z filmu „Katyń” wysłuchaliśmy m.in. wierszy: Jacka Kaczmarskiego, ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta i innych poetów. Na koniec minutą ciszy uczestnicy spotkania oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

Z okazji spotkania bibliotekarki przygotowały wystawę zdjęć z Katynia, które udostępniły ze swoich prywatnych zbiorów Marianna i Joanna Rychlik. Montaż słowno – muzyczny wywołał falę refleksji i wspomnień o ofiarach zbrodni katyńskiej , związanych z Koźminem Wielkopolskim. Uczestnicy spotkania wspominali: Telesfora Synoradzkiego, Edwarda Woronowicza i Józefa Marciniaka.

 

Tekst i foto: Agnieszka Szymańska