logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Ważne informacje

28 kwietnia w sali sesyjnej odbyła się narada sołtysów. Sołtysi spotkali się z burmistrzem Maciejem Bratborskim i zastępcą burmistrza Jarosławem Ratajczakiem i dyskutowali o funduszu sołeckim i miejscu organizacji tegorocznych dożynek gminnych.
Po raz pierwszy, w budżecie miasta i gminy na ten rok, Rada Miejska, wyodrębniła fundusz sołecki. W sumie jest to kwota 250.688,00 zł. Fundusz jest podzielony na poszczególne sołectwa, według odpowiedniego wskaźnika, z przeliczeniem na jednego mieszkańca. Mieszkańcy wsi mogą wykorzystać te pieniądze na, wcześniej zaplanowane i zgłoszone do gminnego budżetu, drobne inwestycje, doposażenie świetlic wiejskich i inne wydatki.

Ponieważ fundusz sołecki jest nowym zjawiskiem w naszej gminie, w trakcie jego realizacji rodzie się wiele pytań. Podczas spotkania, skarbnik gminy Andrzej Serek, odpowiadał na niektóre z tych pytań, szczególnie dotyczące rozliczania wydatków w ramach funduszu.

Sekretarz Irena Maroszek poinformowała sołtysów o wprowadzeniu przez urząd nowej usługi - Samorządowego Informatora SMS, za pośrednictwem, którego zarówno sołtysi, jak i wszyscy chętni mieszkańcy będą mogli otrzymywać smsy z informacjami o burzach, zagrożeniach, ważnych wydarzeniach i awariach.

Burmistrz Maciej Bratborski zapytał sołtysów, kto chciałby być gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych. Sołtysi zobowiązali się przedyskutować temat z radami sołeckimi i podjąć decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.

Na zakończenie Sławomir Szyszka, prezes LGD „Wielkopolska z Wyobraźnią” przedstawił sołtysom informację o aktualnej sytuacji stowarzyszenia i zapowiedział, że zgodnie z harmonogramem, LGD będzie ogłaszać konkursy dopiero w III kwartale tego roku.



Tekst i foto: Agnieszka Szymańska