logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

Gmina Koźmin Wielkopolski podpisała umowę z Zarządem Województwa Wielkopolskiego na dofinansowanie realizacji projektu pod nazwą. „Zwiększenie odporności na zmiany klimatu poprzez przebudowę centrum Koźmina Wielkopolskiego”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027, Priorytet 2: Fundusze europejskie dla zielonej Wielkopolski, Działanie 2.5 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe.

Inwestycja obejmuje m.in. „rozszczelnienie” powierzchni miasta i ograniczenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła poprzez wymianę nawierzchni płyty rynku oraz ulic: Staszica, Kościuszki, Wiatrolika i fragmentu ulicy Krotoszyńskiej. Projekt zakłada również wprowadzenie licznych nasadzeń drzew i krzewów, rozwój zielono‑niebieskiej infrastruktury, zwiększenie retencji wód opadowych , a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez montaż paneli fotowoltaicznych.

Całość została zaprojektowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, z zachowaniem pełnej dostępności przestrzeni publicznej. Oprócz działań infrastrukturalnych przewidziano także realizację działań informacyjno‑edukacyjnych, których celem będzie podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiska oraz przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Koźmińskimi Usługami Komunalnymi Sp. z o.o.

Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 9 512 879,78 zł, a zakończenie realizacji projektu zaplanowano na 31 grudnia 2027 r.

 

retencjarynek