logo kozmin
Unia EuropejskaElektroniczna Skrzynka PodawczaBiuletyn Informacji Publicznej

21 kwietnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej poświęcona planowanej organizacji pracy gminnych placówek oświatowych w roku szkolnym 2026/2027. W obradach uczestniczyli radni, dyrektorzy szkół, nauczyciele SP Nr 1, a także rodzice uczniów i kandydatów do pierwszej klasy tej szkoły. W spotkaniu wziął udział również poseł RP Marcin Józefaciuk.

Po powitaniu zebranych przez przewodniczącego Rady Miejskiej Karola Jankowiaka , pełniący obowiązki burmistrza Jarosław Ratajczak przedstawił informacje o planowanych zmianach w liczbie oddziałów w szkołach gminnych. Jak podkreślił, konieczność reorganizacji wynika m.in. z niżu demograficznego.

Samorząd zaproponował utworzenie trzech klas pierwszych w szkołach koźmińskich: jednej w SP Nr 1 oraz dwóch w SP Nr 3. Po jednym oddziale miałyby również otworzyć szkoły w Mokronosie i Borzęcicach. Nie przewidziano utworzenia klas pierwszych w nadchodzącym roku szkolnym w szkołach w Borzęciczkach i Starej Obrze. Plan zakłada także przeniesienie oddziału przedszkolnego z Wrotkowa do Mokronosa oraz połączenie trzech klas trzecich w dwie klasy czwarte w SP Nr 1.

Skarbnik Andrzej Serek omówił wydatki poniesione na oświatę w ubiegłym roku oraz plan finansowy na rok bieżący. Podkreślił, że środki które pochodzą z budżetu państwa, w znacznym stopniu są uzupełniane funduszami własnymi gminy.

Proponowane zmiany spotkały się ze sprzeciwem Grona Pedagogicznego, rodziców uczniów klas trzecich oraz rodziców dzieci zapisanych do klas pierwszych w SP Nr 1. Swoje stanowiska przedstawili: dyrektor szkoły Jacek Zawodny, reprezentantki nauczycieli oraz przedstawiciele rodziców klas trzecich i przyszłych pierwszoklasistów.
W dyskusji, która wywiązała się po prezentacji wszystkich stanowisk, głos zabrali: poseł, radni oraz dyrektorzy gminnych szkół. Po wysłuchaniu argumentów wszystkich stron Rada Miejska podejmie dalsze decyzje dotyczące organizacji oświaty w nowym roku szkolnym.