kwiecień
2021
15
czwartek
Adolfiny
Odetty
Wacława

      

  Wydawnictwa Koźmińskie

Wydawnictwa Koźmińskie


 

"Echo Koźmina"

Lokalny miesięcznik wydawany od sierpnia 1990r. Obecnie wydawcą miesięcznika jest Towarzystwo Miłośników Koźmina Wielkopolskiego.
Przygotowywany przez zespół redakcyjny. Redaktor naczelny - Grzegorz Pierzchała.
Adres redakcji: ul. Zamkowa 2, 63-720 Koźmin Wlkp.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

"Szkice Koźmińskie"

Półrocznik wydawany od 1988r . przez Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. oraz Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Przygotowywany przez zespół redakcyjny pod przewodnictwem dr.  Michała Pietrowskiego. Periodyk przybliża historię miasta, jego obiektów oraz związane z nim osoby.

Adres redakcji: ul. Stary Rynek 11 , 63-720 Koźmin Wlkp.,

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

"Goniec Koźmiński"

Bezpłatny informator Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. wydawany od czerwca 1991r.
Ukazuje się nieregularnie. Redaktor Agnieszka Flejsierowicz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 
Monografia Koźmina Wielkopolskiego i okolic to pierwsza, obszerna i szczegółowa publikacja przedstawiająca dzieje ziemi koźmińskiej od czasów najdawniejszych do 2005 roku. Jest to praca zbiorowa pod redakcją dr Michała Pietrowskiego i prof. dr hab.Andrzeja Wędzkiego. Książka liczy ponad 800 stron.


Album pt. "Koźmin Wielkopolski na pocztówce i fotografii z lat 1898 - 1918" to  publikacja 91 pocztówek pochodzących z końca XIX i początku XX wieku, przedstawionych w układzie tematyczno - topograficznym. W kolejnych rozdziałach znajdziemy reprodukcje pocztówek, przedstawiających: panoramy miasta, Stary Rynek, kościoły, Zamek i ulice. Autor zamiesił także katalog oraz plan miasta Koźmina z 1911 r. Album jest przetłumaczony na język niemiecki. Autorem publikacji jest Daniel Szczepaniak, kustosz Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. 
 
 
 
Ogrody naszego świata Radosława Barka to publikacja, która można polecić miłośnikom koźmińskich parków i ogrodów. "W Koźminie Wielkopolskim ogrody są tym, co stanowi o pięknie i niepowtarzalnym charakterze krajobrazu miasteczka …"- napisał autor we wstępie. Książka powstała w ramach projektu "Ogrody naszego świata, Koźmin Wlkp.", nawiązującego do tradycji zakładania terenów zielonych w mieście przez uczniów i nauczycieli. Znajdziemy w niej opisy wszystkich parków i skwerków na terenie gminy, bogato ilustrowane. Autor przedstawił także sylwetkę Józefa Marcińca, dyrektora Szkoły Ogrodniczej w Koźminie Wlkp., a także sprawozdania z projektowania ogrodów szkolnych.


"Koźmin Wielkopolski w malarstwie Antoniego Górnika". Krakowski malarz i rysownik jest absolwentem koźmińskiego liceum. Ogromny sentyment do naszego  miasta i spędzonych w nim lat młodości stał się dla Górnika inspiracją do stworzenia kilkunastu akwareli, prezentujących urocze zakątki i najpiękniejsze budowle Koźmina Wlkp. Publikacja to teczka  z 12 reprodukcjami obrazów mistrza. Znajdziemy wśród nich widziane oczami malarza: Zamek w porze wiosennej i zimowej, ratusz nocą, liceum, wiatrak, kościół farny itp. Wstęp do publikacji i życiorys artysty opracował Michał Pietrowski. Karty są opublikowane w formacie A 4.    W związku z wyczerpaniem się nakładu pierwszego wydania teki Antoniego Górnika, w październiku 2012 r. ukazała się druga teka. Zawiera ona 21 obrazów, przedstawiających widoki miasta, a także te miejsca, które zniknęły z koźmińskiego pejzażu m.in. synagoga i kościół ewangelicki.  Wydawcą jest Urząd Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. i Muzeum Ziemi Koźmińskiej.
 
 
 
 
 
 
"Koźmińskie drogi ku niepodległości" dr Michał Pietrowski. Album został wydany z okazji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100.rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prezentuje udział koźminian w w walkach niepodległościowych w ramach Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Autor szczegółowo przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą na ziemi koźmińskiej, walkę z pruskim zaborcą oraz przygotowania do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jego, przebieg i skutki.  Rok wydania 2018  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sprzedaż regionalnych wydawnictw prowadzi:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski,  ul.Zamkowa 2a
Punkt Informacyjny Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, ul.Stary Rynek 11
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn