kwiecień
2021
15
czwartek
Adolfiny
Odetty
Wacława

      

  Honorowa Flaga Europy

Honorowa Flaga Rady Europy

Strasburg 26.04.2002r.

Koźmin Wlkp. z Flagą Rady Europy

14 września 2002r. odbyły się w Koźminie Wlkp. uroczystość wręczenia Honorowej Flagi Rady Europy przyznanej miastu i gminie za wysiłki w promowaniu zjednoczenia i wzajemnego zrozumienia wśród mieszkańców Europy. Uroczystości poprzedziły obchody 770-lecia pierwszej wzmianki historycznej o Koźminie, zorganizowane w sali "Mieszko" przez Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. Na obchody złożyły się: prelekcja Magdaleny Dąbrowskiej o dokumencie nadania osady Koźmin zakonowi templariuszy oraz scenki historyczne z dziejów Koźmina w wykonaniu dzieci i młodzież szkolnej. Następnie przedstawiciele koźmińskich szkół oraz partnerskich gmin nakleili gwiazdki na okolicznościowych tablicach symbolizujących Flagę Europy, które ustawione zostały na Starym Rynku. W tym samym czasie na Strzelnicy Bractwa Kurkowego trwała rywalizacja o Tarczę Pamiątkową Flagi Rady Europy. Strzelanie zakończyło się sukcesem brata Artura Bobusi.
Popołudniem ulicami miasta przeszła barwna parada. Tworzyli ją uczniowie szkół miasta i gminy przebrani w barwy narodowe państw europejskich. Nie zabrakło również rekwizytów charakterystycznych dla poszczególnych państw - rowerów, tulipanów, nakryć głowy a la Napoleon. Trasa przemarszu zakończyła się przy koźmińskim zamku, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości - wystąpienia burmistrza Bolesława Kasprzaka i przedstawicieli gmin współpracujących z Koźminem Wlkp.
W imieniu Rady Europy wystąpił Robert Antretter - Honorowy Członek i były Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego. Zwracając się do obywateli Koźmina powiedział "staraliście się od początku ogromnych zmian w Europie w wyrazisty sposób wnieść swój wkład w pokojową Europę. Państwa partnerstwo z Drimmelen w Holandii, a także Bad Tennstedt i Bellheim w Niemczech wyróżniają Państwa jako miasto, które w bardzo szczególny sposób troszczy się o urzeczywistnienie w życiu codziennym marzenia o Europie zjednoczonej w pokoju i wolności". Wręczył on Flagę Rady Europy burmistrzowi, który z kolei przekazał ją delegacji mieszkańców. Część oficjalną zakończono "Odą do radości" w wykonaniu Orkiestry Dętej.
Dodatkowymi atrakcjami dla mieszkańców i gości były występy Studia Piosenki, Chóru im. Czesława Czypickiego, polsko niemieckiej grupy cyrkowej współtworzonej przez uczniów koźmińskiego Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy oraz grupy "Open Folk". Nie zabrakło również atrakcji dla żołądka - były holenderskie bułeczki z farszem, tradycyjny polski chleb ze smalcem, okolicznościowy tort i kawa.


Inscenizacja strajku dzieci koźmińskich

Inscenizacja strajku dzieci koźmińskich

okolicznościowe tablice przyozdabiane są gwiazdkami

przemarsz ulicami miasta

przemarsz ulicami miasta

oficjalne przemówienia

Robert Antrefter przekazuje Flagę Burmistrzowi Koźmina Wlkp.

wręczenie okolicznościowej tarczy strzeleckiej
 
przy europejskim torcie
 
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn