kwiecień
2020
2
czwartek
Franciszka
Malwiny
Władysława

      

  Strona główna

„Dziady” gimnazjalistów

W czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II, w hołdzie dla papieża - miłośnika teatru, młodzież z koźmińskiego gimnazjum wystawiła spektakl. „Prócz Boga i duszy wszystko minie na ziemi”. Przedstawienie oparte na „Dziadach” Adama Mickiewicza obejrzeli uczniowie gimnazjum, szkół średnich i mieszkańcy miasta.

Ten spektakl to udany debiut grupy teatralnej, która właśnie zawiązuje się w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy. Przez dwa miesiące trzydziestoosobowa grupa młodych aktorów uczyła się niełatwych teksów z dramatu wieszcza. 


– Wybraliśmy „Dziady” Adama Mickiewicza, bo jest to klasyka dramatu polskiego i lektura gimnazjalistów. Przez pierwsze tygodnie młodzież pracowała tylko z testem. Na kilka dni przed spektaklem, dwa razy w tygodniu, aktorzy sumiennie przychodzili na próby, które odbywały się już w pełnej scenografii – mówi polonista Marcin Ziętkiewicz, jeden z opiekunów teatru.

 

Przedstawienie od podstaw powstawało, w koźmińskim gimnazjum. Scenariusz, scenografia i dobór muzyki, to dzieło opiekunów teatru nauczycieli: Marka Wiecznego.Roberta Idkowiaka, Jarosława Zmyślonego i Marcina Ziętkiewicza. Podczas prób młodzież wzbogacała sztukę swoimi pomysłami. – Uczniowie włożyli w przygotowanie spektaklu mnóstwo serca i pracy i za to należą im się słowa uznania – twierdzi katecheta Robert Idkowiak.

 

Pierwszy spektakl, w trakcie rekolekcji wielkopostnych, obejrzeli uczniowie gimnazjum. W sumie swoje „Dziady” gimnazjaliści wystawili już pięć razy. W Niedzielę Palmową przedstawienie obejrzeli mieszkańcy Koźmina, władze miasta i księża. Młodzież z gimnazjalnej grupy teatralnej już planuje przygotowanie kolejnego spektaklu i będzie to prawdopodobnie „Antygona” Sofoklesa.


Tekst i foto: Agnieszka Szymańska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn