kwiecień
2021
15
czwartek
Adolfiny
Odetty
Wacława

      

  Strona główna

Nasi uczniowie w finale III Memoriału Urszuli Marciniak

Niedzielny poranek, 24 marca dla 6 dzieci z powiatu krotoszyńskiego zaczął się bardzo wcześnie. Kinga Szymura (SP nr 1 Koźmin Wlkp.) z opiekunem Elżbietą Wojtkowiak, Antoni Lisek, Robert Wojtkowiak,  Aleksandra Smagoń oraz Justyna Wojtkowiak (SP nr 3 Koźmin Wlkp.) z  Alicją Gawrońską oraz Anna Murawska (SP z Lutogniew) z Barbarą Łakomiak już o 7.30 wyruszyli do Poznania. Uczestniczyli w  finale III Memoriału Urszuli Marciniak, czyli otwartych zawodach w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych.

 

 

 

 

 

Celem konkursu jest popularyzacja matematyki, zadań logicznych, łamigłówek matematycznych i logicznych oraz podniesienie kultury matematycznej wśród Polaków.

 

Poznań powitał nas piękną pogodą, która jeszcze bardziej poprawiła nasze nastroje. Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza bardzo miło powitano uczestników Memoriału, wręczając wiele upominków. Organizatorem Memoriału w Poznaniu była dr Edyta Juskowiak.

 


Finał rozgrywał się w 5 kategoriach wiekowych, w trzech rundach po 45 minut, w czasie których uczestnicy rozwiązywali łamigłówki diagramowe typu: piramidy (wieżowce), lampki, wielokropki, łamigłówki architekta, kakuro, sudoku (klasyczne lub zmodyfikowane).

Po rozegraniu 3 rund wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie zostali zaproszeni na bardzo ciekawy wykład dr Małgorzaty Bednarskiej - Bzdęga „Jak przekonać matematyka?”. Były dowody matematyczne w ciekawej, czekoladowej odsłonie. Po wykładzie ogłoszono nazwiska uczestników Wielkiego Finału. Do Wielkiego Finału z naszego powiatu zakwalifikowało się dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im Kornela Makuszyńskiego: Robert Wojtkowiak w kategorii Beniamin oraz Aleksandra Smagoń w kategorii Kadet.

Uczestnicy Memoriału zdobyli nowe doświadczenia, oprócz zmagań z łamigłówkami, mieli okazję poczuć się przez „chwilę” jak studenci przebywając w murach UAM, spotykając studentów oraz wykładowców akademickich.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo jak podkreślał prodziekan ds. studenckich prof. UAM dr hab. Jerzy Szymański, dostać się do finału to ogromny sukces (około 200 osób z Wielkopolski z ponad 1000 uczestników). Szczególne gratulacje należą się Robertowi Wojtkowiakowi, który zajął II miejsce w kategorii Beniamin oraz Aleksandrze Smagoń VII miejsce w kategorii Kadet.

 

 

Była to wspaniała przygoda matematyczna, która wpisuje się doskonale w obchody trwającego roku 2019, który został ogłoszony Rokiem Matematyki.

     

2019-04-01

Tekst i foto: Alicja Gawrońska, Barbara Łakomiak, Elżbieta Wojtkowiak

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn