kwiecień
2020
2
czwartek
Franciszka
Malwiny
Władysława

      

  Strona główna

Światowy Dzień Zespołu Downa w Trójce


21 marca  był obchodzony Światowy Dzień Zespołu Downa. W Szkole Podstawowej Nr 3 im. K. Makuszyńskiego podjęto kilka ciekawych akcji,  mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.

 

 

 


W środę 20 marca zostały przeprowadzone warsztaty z uczniami klas czwartych na temat Zespołu Downa. Podczas tych zajęć dzieci rozmawiały z terapeutami  na temat poszanowania, akceptacji, edukacji włączającej i promowania praw osób z Zespołem Downa. Dzieci odpowiadały na pytania problemowe: Czym się różnimy?  Co nas łączy? Co oznacza wykluczenie i jak czuje się osoba wykluczona? Dlaczego boimy się nieznanego? Z jakimi ludźmi chcemy spędzać  czas? Doszliśmy do wniosków, że każdy z nas jest inny a jednocześnie jesteśmy do siebie podobni, nikt nie lubi być „wykluczony”, chcemy otaczać się dobrymi ludźmi, a osoby z Zespołem Downa to właśnie dobrzy ludzie. Jako gest solidarności uczniowie zaprojektowali wzorzyste, oryginalne skarpety w formie prac plastycznych, a ich prace zostały wyeksponowane na terenie szkoły.

 

21 marca uczniowie i nauczyciele założyli dwie niepasujące do siebie skarpetki i pokazali, że integrują się z osobami z Zespołem Downa . Aby zwiększyć świadomość społeczności szkolnej na temat osób z Zespołem Downa w holu szkolnym oraz przy gabinecie logopedycznym  uczniowie przygotowali gazetki tematyczne. Ponadto dzieci wzięły udział w konkursie fotograficznym i wykonały w klasach, grupach rówieśniczych oraz rodzinach zdjęcia tematycznie nawiązujące do akcji.  

 

.  

 

2019-03-25

Tekst i fot. I. Stanisławska

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn