marzec
2019
19
wtorek
Aleksandryny
Józefa
Nicety

         

  Muzeum Ziemi Koźmińskiej

Muzeum Ziemi Koźmińskiej

 
Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1
63-720 Koźmin Wlkp.
tel. 62 7210413, kom.694 621 289

 

Muzeum  jest otwarte w każdą środę w godz. 16.00-18.00 oraz w jedną niedzielę miesiąca (po uprzednim ogłoszeniu w Echu Koźmina" ) . Dla grup istnieje również możliwość zwiedzenia Muzeum w innych godzinach, po uprzednim ustaleniu terminu z opiekunem Muzeum - dr Michałem Pietrowskim.

 

 

 

 HISTORIA MUZEUM ZIEMI KOŹMIŃSKIEJ

 

Muzeum Ziemi Koźmińskiej otwarte zostało 22 grudnia 1988r. z okazji wojewódzkich obchodów 70. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Koźminie. Składało się wówczas z dwóch izb. Obecnie Muzeum składa się z 6 izb:

Sala renesansowa w wieży zamkowej - z kominkiem z piaskowca i wystrojem z XVI w., odrestaurowana w 2000 r. W sali umieszczono portrety Łukasza z Wielkiego Koźmina (1370-1412, autora słynnych Kazań Gnieźnieńskich spisanych w języku polskim) oraz Benedykta z Koźmina (1497-1559, profesora Uniwersytetu Krakowskiego, poety polsko-łacińskiego, którego talent zabłysnął w poemacie weselnym na ślub Joachima II, margrabiego brandeburskiego z Jadwigą, córką Zygmunta Starego w 1535r. ). Ponadto w sali znajdują się kopie portretów trumiennych Andrzeja, Aleksandra i Władysława Przyjemskich oraz burmistrza koźmińskiego z XVIIw. - Grzegorza Faudrowskiego. Ciekawie prezentuje się serwantka z czasów Księstwa Warszawskiego.

 

 

 Sala poświęcona dziejom miasta i organizacjom społecznym
Zgromadzono w niej księgi miejskie, pieczęcie, eksponaty dotyczące Powstania Wielkopolskiego i Wiosny Ludów, Harcerstwa Koźmińskiego, Chóru im. Czesława Czypickiego, Bractwa Kurkowego.
Do ciekawostek należy także zbiór egzemplarzy prasy koźmińskiej i pojedynczych eksponatów związanych z ludnością żydowską w Koźminie.Ciekawie prezentują przywileje Starego i Nowego Koźmina. Pierwszy to przywilej Aleksandra Przyjemskiego dla mieszkańców Nowego Koźmina z 1684r. Drugi to przywilej Jana Kazimierza Sapiechy dla mieszkańców Starego Koźmina z 1722r. Przywilej opatrzony jest pieczęcią Sapiechów "Lis" umieszczoną w metalowej puszce, zawieszonej na zielonej wstędze.

Sala poświęcona dziejom Koźmina w czasie II wojny światowej, czasom powojennym oraz organizacjom społecznym
Do ciekawszych należą zbiory dotyczące Sokoła Koźmińskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej, Banku Spółdzielczego, Związku Hallerczyków.

W sali można zobaczyć obrazy przedstawiające zamek w różnych epokach. Na uwagę zasługuje też zbiór sztandarów.

 

 

 

Sala poświęcona współpracy między Koźminem Wlkp. a holenderską gminą Made en Drimmelen

Gromadzone są w niej eksponaty ilustrujące ponad 10-letnią współpracę na różnych płaszczyznach.

Izba Pamięci i Tradycji Szkół w zamku koźmińskim
Zgromadzone są w niej eksponaty dotyczące następujących szkół: Seminarium Nauczycielskiego, Szkoły Ogrodniczej, Szkoły Rolniczej Zimowej, Technikum Rachunkowości Rolnej, Zespołu Szkół Rolniczych. Na uwagę zasługuje zbiór maszyn do pisania.

Sala malarstwa koźminian

W sali zgromadzono dzieła artystów związanych z Koźminem: Antoniego Górnika, Stanisława Wojcieszyńskiego "Wostana", Janiny Kłopockiej, Stanisława Masłowskiego, ojca Floriana Lewandowicza, Zbigniewa Lewandowicza.

Loch Maćka Borkowica

 

 

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn